previous arrow
next arrow
Slider

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Andrej Bán – Putovný festival reportážnej literatúry

február 13 -19:00

Diskusie s prekliatymi reportérmi pokračujú aj v roku 2020! Pozývame vás na diskusiu s Andrejom Bánom, ktorú bude moderovať Matej Šulc.

Andrejovi Bánovi sme vydal už dve absyntovky. Po nečkanom bestselleri Slon na Zemplíne, v ktorom putujeme po Slovensku, sa v jeho druhej knihe Trochu oheň, trochu voda presunieme na juh Európy, do bývalej Juhoslávie.

Andrej Bán jazdí na Balkán už od roku 1993 ako reportér a fotograf, neskôr aj ako humanitárny pracovník. Nepridáva sa k žiadnej z bojujúcich strán – v centre jeho záujmu vždy stoja obyčajní ľudia, ľudia trpiaci, ľudia manipulovateľní, ľudia, ktorým bolo ublížené. V Srbsku, v Bosne a Hercegovine, v Chorvátsku i v Kosove. Sú to však aj migranti, ktorí sa cez Balkán len pokúšajú prejsť na ceste za lepším životom, no viaznu v ňom ako v pohyblivých pieskoch.

Balkán, jeho krajiny i dejiny sú fascinujúce. Niekedy sa nám zdajú celkom blízke, inokedy je mentálna priepasť prihlboká a nastáva nepochopenie. Túto priepasť nám pomáha prekonať Andrej Bán práve v novej absyntovke: www.absynt.sk/trochu-ohen-trochu-voda

Andrej Bán slovenský reportér a fotograf. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození. Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli fotografické publikácie Iné Slovensko (2006) a Kosovo (2008), v roku 2016 vydal fotograficko-reportážnu knihu Na juh od raja, ktorá je prierezom dvadsiatimi piatimi krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. V roku 2018 vydal výnimočnú reportážnu knihu o Slovensku s názvom Slon na Zemplíne (Absynt 2018), ktorá je výsledkom takmer tridsiatich rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Za túto knihu získal Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie v kategórii literatúra.

Beseda je súčasťou putovného festivalu reportážnej literatúry Reportéri v prvej línii, ktorú z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia

Ste srdečne vítaní!

Podrobnosti

Dátum:
február 13
Čas:
19:00
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Kino Úsmev
Kasárenské Námestie 1