previous arrow
next arrow
Slider

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Festival amatérskych divadiel Košice – 1. ročník

február 14 - február 16

Nadanie a talent amatérskych súborov sa predstaví na prvom ročníku Festivalu Amatérskych divadiel

Košice, 30.1.2020 – Rôznorodé žánre a pestrá paleta divadelných hier sa predstaví počas troch festivalových dní, od 14. do 16.februára v podaní amatérskych divadiel z košických výmenníkov, Raslavíc, Trebišova a Cinobane.

Festival v roku 2019 absolvoval skúšku ohňom v rámci nultého ročníka a aj tento rok dá priestor ochotníkom a začínajúcim divadlám, ktoré chcú ukázať svoj talent a nadanie. Vďaka pestrej divadelnej palete žánrov sa otvára príležitosť vzájomnej inšpirácie či objektívnej kritiky. Festival obohatí aj odborná diskusia o hre a rozvoji nadobudnutých zručností ochotníkov v divadelnej tvorbe. Pozvanie na otvorený dialóg a konzultácie prijali nezávislí hodnotitelia Michal Iľkanin z filmu Loli paradička a herec ŠDKE Peter Cibula. Diskusie sa uskutočnia 15 minút po predstavení (prvý deň bude diskusia pre obe divadlá až po poslednom predstavení) a sú na ňu pozvaní aj samotní diváci, ktorí sa chcú dozvedieť viac o samotných hercoch a hrách.
„Hlavnú líniu bude tvoriť osem predstavení počas 3 dní v budove Alfa v Kulturparku. Priestor sme dali neprofesionálnym divadlám skúšajúcim vo Výmenníku Brigádnická. Zostavu doplní divadelný súbor z Cinobane a Trebišova, ochotnícky súbor z Raslavíc, sociálne divadlo Hopi Hope a združenie špeciálnych pedagógov, ktorí svoj voľný čas venujú divadlu,“ vysvetlil projektový manažér Matúš Binc.

Piatkové poobede s drámami

14.februára sa o 17:00 predstaví ochotnícke divadlo Na skok. Tí predstavia historicky prvé naštudovanie hry od Júliusa Barč-Ivana s názvom Matka. Slovenskú klasiku odohrajú ochotníci v originálnych krojoch z medzivojnového a povojnového obdobia a nebude chýbať ani archaická slovenčina. V ten istý deň vystúpi o 19:30 pred verejnosťou Divadlo G Trebišov s absurdnou drámou japonského autora Becujaku Minorua. Hra Kengura poukáže na neľudskosť rozhodnutí spoločnosti voči jednotlivcovi, ukáže jej tendenciu uveriť chýrom a fámam a nevnímať ľudskú bytosť ako rovnocenného človeka.

Rozprávka, veselohra a netradičná jednoaktovka

Druhý festivalový deň, teda 15.februára, vystúpia až tri divadlá. O 15:00 čaká deti od 10 rokov incenácia od Divadla z Krabice. Špeciálni pedagógovia nás vezmú do starobylého Grécka, kde stretneme mocného Perzea, ktorého na ceste za záchranou princeznej Andromedy čakajú rozličné dobrodružstvá. Divadlo nad vecou predvedie od 17:00 návštevníkom festivalu až 2 veselohry za cenu jednej. Prvá o policajtovi, ktorý je tiež len človek a vôbec to nemá v práci ľahké. Druhá nám rozpovie príbeh o mladej zlodejke, ktorá môže mať v sebe viac úprimnosti ako bezúhonný človek. Poslednou hrou o 19:00 bude inscenácia Terapia tmou od Divadla Per Absurdus. Netradičná divadelná jednoaktovka o mladom mužovi, vás vtiahne do jeho sveta viac, ako si myslíte. V tomto predstavení sa budete nie len pozerať, ale aj vnímať príbeh čuchom, sluchom a dokonca i hmatom. Kvôli komornému a atypickému charakteru predstavenia sa odohrá s obmedzeným počtom divákov v publiku (40 ľudí).

Záver festivalu

V posledný deň, t.j. 16. februára zahrá o 10:30 sociálne divadlo Hopi Hope. Od roku 2012 hrá v divadle hendikepovaná mládež a dospelí. V Kulturparku predstavia tri predstavenia za cenu jedného, ktoré sú vhodné pre deti od 8 rokov. O 16:00 zahrá Divadelný súbor HrCiNa alebo Hŕstka cinobanských nadšencov autorskú hru Simony Albertovej s názvom Kľúče k domovu alebo o jednej babke. Príjemná epizódna komédia je zo života jednej trojgeneračnej rodiny a o kľúčoch, ktoré môžu zmeniť život. Čerešničkou na torte alebo záver festivalu obohatí hra 100 hodín do zatmenia od Košického otvoreného divadla. Inscenácia predstaví divákom program reprodukcie Lebensborn, ktorý sa začal 12. decembra 1935 a mal v súlade s rasovými teóriami Tretej ríše privádzať na svet čistokrvných árijcov. O osude matiek a ich detí sa dozviete v hre vhodnej pre návštevníkov festivalu od 15 rokov.

PROGRAM:
Všetky divadelné hry sa uskutočnia v budove Alfa v areáli Kulturparku.
PIATOK – 14.2.2020
17:00 / Ochotnícke divadlo Na skok / Matka / 90 min. / Vhodné od 15 rokov
19:30 / Divadlo G Trebišov / Kengura / 120 min. / Vhodné od 15 rokov
SOBOTA – 15.2.2020
15:00 / Divadlo Z Krabice / Perzeus (rozprávka na motívy gréckych bájí) / 50 min. / Vhodné od 10 rokov
17:00 / Divadlo nad vecou / Pomáhaj a chráň (30 min.) + Chamtivosť sa nevypláca (30 min.) / Vhodné od 12 rokov
19:00 / / Divadlo P.A. / Terapia tmou / 40 min. – nutná rezervácia z dôvodu obmedzenej kapacity / Vhodné od 15 rokov
NEDEĽA – 16.2.2020
10:30 / Sociálne divadlo Hopi Hope / Kráska a zviera (20 min.) + Zvonár zoz Dómu Sv. Alžbety (20 min.) + Milionár (20 min.) / Vhodné od 8 rokov
16:00 / Divadlo Actor Košice / Mínus dvaja / 60 min. / Vhodné od 12 rokov
18:00 / Divadlo KOD / 100 hodín do zatmenia / 90 min. / Vhodné od 15 rokov
Vstupné:
2€ / 1 predstavenie
5€ / celodenný lístok
10 € / trojdňový lístok
ZŤP / zdarma
Vstupenky sa dajú kúpiť online na www.k13.sk/vstupenky alebo osobne v IC Delta na Kukučínovej 2.
Festival z verejných zdrojom podporil Fond na podporu umenia.

Podrobnosti

Začiatok:
február 14
Koniec:
február 16
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Kasarne / Kulturpark
Kukučínová 2
Košice,