previous arrow
next arrow
Slider

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

LiKE Festival Košice 2019

september 27 -17:00

Festival súčasnej literatúry LiKE bude štvrtý raz v Košiciach.

MIDI LIDI * MILAN KŇAŽKO * DANIEL MAJLING * MODRÉ HORY * IVAN ŠTRPKA * ZABIŤ FRANTIŠKA * JANA BODNÁROVÁ * VLADO JANČEK * GORILA * NEŽNÁ DEBATA * DISKUSIA O SLOVENSKOM KOMIKSE * ROBOTI * LITERÁRNA KRITIKA * WORKSHOP KOMIKS PRE DETI*

– SAVE THE DATE –
PIATOK 27. 9. – Tabačka Kulturfabrik
SOBOTA 28.9. – Kino Úsmev, Kníhkupectvo Artforum Košice

Od Nežnej revolúcie prešlo 30 rokov a pripomenieme si ju už v úvodnom programe, kde o slobodnej spoločnosti budú diskutovať Milan Kňažko, Zuzana Mistríková, Peter Kalmus a Ivan Jurčišin.

Bez novembrových udalostí by sa nedarilo ani našej literatúre. Svoje najnovšie diela predstavia napríklad Daniel Majling, Ivan Štrpka alebo Ivana Komanická.

O hudbu sa postarajú Midi Lidi, Modré hory a Zabiť Františka.

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

27.9. PIATOK – TABAČKA

17:00
Čau o piatej: Milan Kňažko číta Václava Kostelanského

Milan Kňažko číta poviedku Václava Kostelanského Oleg má chuť zabiť, s ktorou zvíťazil v 14. ročníku literárnej súťaže Poviedka. Po dramatizovanom čítaní autor predstaví svoje tri zbierky krátkych próz: Chuť zabiť, Incident a Virtuóz.

18:00
FRAKTÁLive #4

Literárny štvrťročník FRAKTÁL koncipuje túto sériu podujatí ako stretnutie naživo so svojimi autormi a autorkami. Pozvanie redakcie s ukážkami tvorby prijali: Jana Bodnárová, Juraj Kuniak, Marcel Lacko, Janko Mičko, Marián Milčák, Joe Palaščák, Dalimír Stano, James Sutherland-Smith a Stanislava Chrobáková Repar – šéfredaktorka časopisu Fraktál, ktorá svojich hostí uvedie.

19:00
Nežná debata

Ako si spomínajú na November ’89 tí a tie, čo boli pri tom? Aký bol vtedy vzťah medzi Bratislavou a Košicami? A ktorá je najlepšia kniha o Nežnej revolúcii?
So Zuzanou Mistríkovou, Milanom Kňažkom, Petrom Kalmusom a Ivanom Jurčišinom sa bude o všetkých týchto veciach zhovárať Laco Oravec.

20:30
Midi Lidi / KONCERT

Balansujú na hrane vážnosti a recesie, pôsobiť rozpačito im nevadí. Midi Lidi je legendárnou brnenskou kapelou, ktorej členovia z Brna vôbec nepochádzajú. Hudobníci okolo lídra Petra Marka vydali prvý album Čakanie na robota v roku 2007 a hneď boli nominovaní na českú hudobnú cenu Anděl. Následne pripravili ďalšie štyri nahrávky, medzi nimi aj soundtracky k úspešným filmom Protektor a Polski film. Kapela vás pozýva na energický košický koncert plný nezvyčajných tancov a divokej elektronickej hudby.
Predpredaj vstupeniek: 10€ na www.tootoot.fm
Predaj na mieste: 12€

::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

28.9. SOBOTA – KINO ÚSMEV

10:00 – 12:00
Prechádzka po Košiciach s Východným pobrežím

Pred troma dekádami sa námestia plnili večer čo večer. Pozývame vás spoznať predrevolučné Košice a udalosti druhej polovice osemdesiatych rokov, ktoré vyústili do novembra 1989. Mestom vás prevedie košický umelec Michal Hudák.
Začíname o 10:00 pred Kinom Úsmev!

11:00
Janko Polienko a Zlatá priadka / DETSKÉ DIVADLO

Do sveta čarovných predmetov, chrabrých hrdinov a zlomyseľných ježibáb uvedie najmenších bábkoherec Miroslav Mihálek. V spolupráci s časopisom Slniečko a neziskovou organizáciou Osmijanko si pripravil program pre deti, ktorý venoval 100. výročiu narodenia Márie Ďuríčkovej, jednej z našich najvýznamnejších autoriek rozprávok.

13:00
Komiks pre deti / WORKSHOP vo foajé

Každý si môže vytvoriť vlastného hrdinu a vyrozprávať príbeh, aký ešte nikto nevyrozprával. Košický umelec Martin Laškody sa tejto téme dlhodobo venuje – v magazíne Generation publikuje komiksový seriál Finisher a zároveň pracuje na knihe Derek. Deťom vysvetlí, ako si vymyslieť a nakresliť jednoduchý príbeh a naučí ich ako sa lepšie vyjadrovať obrázkami.

13:00
Literárna kritika & publicistika 2018/19

Čo aktuálna slovenská reflexia literatúry ponúka? Aké hlasy sú v diskusii o knihách prítomné a aké prístupy k hodnoteniu slovenskej a prekladovej literatúry dominujú?
Po päťdesiatich rokoch od posledného vydania antológie Kritika vydalo Literárne informačné centrum Kritickú ročenku 2018, ktorá je pokusom o nadviazanie na tradíciu knižného výberu z aktuálnej literárnej kritiky. Tá môže byť platformou na rozšírenie záujmu o literárnu publicistiku medzi širšiu čitateľskú verejnosť.
Diskutovať bude Vladimír Barborík, zostavovateľ Kritickej ročenky 2018, Mária Klapáková, aktívna kritička a redaktorka časopisu Vertigo, a doktorand Ústavu slovenskej literatúry SAV Viliam Nádaskay. Diskusiu bude viesť a moderovať kritička a vysokoškolská profesorka Marta Součková.

14:00
Ivana Komanická: uvedenie novej knihy

Vo svojom debute Pre teba sa postavím proti sebe autorka Ivana Komanická rozpráva príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa pokúša nájsť cestu k hudbe na pozadí hlbokých úzkostí, strachu a sociálneho konfliktu krátko po revolúcii 1989. Ako sa príbeh rozvíja, kniha sa stáva meditáciou o vzťahu lásky a spravodlivosti.
Ku knihe vznikol autorský soundtrack. Uvedenie bude sprevádzať VJ Melkor.

15:00 – 16:30
GORILA: inscenácia Guerilla Material

Inscenované čítanie vybraných častí údajného spisu Gorila, ktorý po zverejnení v roku 2011 spôsobil na Slovensku masívne spoločenské protesty. Projekt vznikol formou inkluzívnych prednášok s predstaviteľmi bezpečnostných zložiek štátu, médií a nadnárodného obchodu. Po inscenovanom čítaní nasleduje diskusia s odborníkmi v oblasti ústavného práva, ochrany súkromia a verejného záujmu, zverejňovania utajovaných skutočností a investigatívnej žurnalistiky v modernej spoločnosti.
Performancia: Kristína Kan, Bronislava Kováčiková, Peter Martinček, Michal Spielmann
Diskusiu so zaujímavými hosťami moderuje Laco Oravec.

16:00
Kapitalks: Môže byť robot spisovateľ?

Ak by počítač nekonečne dlho kombinoval písmená a ukladal ich do reťazcov, napísal by všetky knihy sveta – už napísané aj ešte neexistujúce. S rozvojom všeobecnej umelej inteligencie však vyvstáva otázka, či robot dokáže tvoriť aj inak než kombinátoricky.
Antropomorfizovaný softvér je v telekomunikačných či bankovníckych službách čoraz rozšírenejší, virtuálni influenceri majú na sociálnych sieťach státisíce sledovateľov. Dobyjú inteligentné programy aj slovesné umenie? Ako ovplyvní počítačová tvorba význam autenticity v literatúre a ako sa bude líšiť poézia ľudí a strojov?
Diskutovať bude Ondřej Hrách, ktorý sa zaoberá využívaním technológií v prekladateľstve a podieľa sa na vývoji konverzačného robota Alquist s Igorom Farkašom, kognitívnym vedcom z FMFI UK v Bratislave a Zuzana Husárová, výskumníčka a autorka elektronickej a experimentálnej intermediálnej literatúry. Moderuje Martin Makara.

17:00
LQ#27 Nežný komiks/Zlatý zub

Komiksy dávno nie sú len zábavou – tvorcovia grafických noviel už desaťročia dokazujú, že môžu rozoberať aj zložité spoločenské, historické, či politické témy a v kombinácii textu a obrazov im dodávať novú hĺbku. Aj slovenskí tvorcovia v posledných mesiacoch pripravili dve zaujímavé nové publikácie. Séria Nežný komiks sa snaží priblížiť Nežnú revolúciu mladej generácii a fantazijné dobrodružstvo Zlatý zub: Tajomstvo školskej pivnice zas svet detí konfrontuje s inakosťou a šikanou.
Diskutujú: Peter Karpinský, Eva Piarová, Juraj Búry. Moderuje Peter Darovec.

17:00
RUDO v košickom kníhkupectve ARTFORUM

RUDO je nenapraviteľný cynik nápadne pripomínajúci tvorbu raného Woodyho Allena. Komiksové poviedky kolísajú na hranici absurdna, existencializmu a humoru čierneho ako uhol.
Nevyhýba sa ani veľkým filozofickým otázkam, o čom svedčia názvy kapitol ako: O zmysle života, Evolučná výhoda, Pravda o Ježišovi Kristovi, Nepríjemnosť na štyri: Smrť. Ale odpovede na základné otázky o (ne)zmysle života, vesmíru a vôbec podáva s originálnou ľahkosťou.
Minulý rok Daniel Majling na festivale LiKE uviedol komiks Zóna, tentoraz prichádza so slovenským, rozšíreným vydaním RUDA. Úryvky prečítajú košický herci. Moderuje Marek Hudec.
Podujatie sa koná v kníhkupectve ARTFORUM!

18:00 – 19:30
European Poetry Camarade

Nové hlasy európskej poézie, nové texty, vytvorené pre tento večer. Experiment, inovácia, hra a avantgarda v unikátnom básnickom programe v réžii Stevena Fowlera po prvý raz na Slovensku.
Vystúpia: Tomáš Přidal (CZ), Vlado Jancek (SK), Inga Pizāne (LAT), Veronika Dianišková (SK), SJ Fowler (UK), Zuzana Husárová (SK) Max Höfler (A), Nóra Ružičková (SK), Ivars Šteinbergs (LAT), Viliam Nádaskay (SK) Thomas Havlik (A), Juliana Sokolová (SK)

19:30 – 20:00
Ivan Štrpka: uvedenie novej knihy

Zbierka Medzihry. Bábky kratšie o hlavu reprezentuje jednu z poeticky a esteticky najsilnejších a najoriginálnejších výrazovo-tematických i významových polôh slovenskej ponovembrovej lyriky.
Táto zbierka pritom ako jediná z básnických kníh Ivana Štrpku nevyšla na Slovensku, ale v českom vydavateľstve Torst. Až doteraz – slovenské vydavateľstvo Modrý Peter slávnostne uvedie reedíciu!
Úryvky prečíta košický herec Peter Kočiš. Moderuje Marta Součková.

20:00
Art Debut: Zabiť Františka / KONCERT

Zabiť Františka je brnenský pesničkár kĺbiaci folk, klasickú gitaru, country a indie-pop. Výrazným prvkom vystúpení je jeho clivý a podmanivý hlasový prejav.
Pri započúvaní do textov Zabiť Františka poslucháč nachádza spleť popkultúrnych odkazov poskladaných do úvah o živote mimo našu planétu či kritík náboženstva a konzumerizmu.

21:00
Modré Hory / KONCERT

Modré hory, Big beat, Luxus clan – tri albumy, pár mixtapeov a kopec koncertov a zas raz na cestách.

Veľa žvástov, beaty, tóny, všetko. Lyrik, Bene a Roland Kánik, jedno pódium a veľká radosť z hrania. Motto „nudnejší jak život“ vymenili za „o všetkom a o ničom rap“, ale furt sú to ten istý Lyrik a ten istý Bene a chrbáty im kryje Roland Kánik.
Vraj rap pre tridsiatnikov, vravia niektorí, týmto trom tridsiatnikom je to jedno, ide o hudbu a tú zbožňujú, lebo keď sa oprú do dní, ticho to plachtí cez tie svety a cez tie nádychy a výdychy, začnú vypadávať vety.
Poď sa aj ty nájsť v tom beate s Luxus clanom: Čau ty tam na koncerte!

Podrobnosti

Dátum:
september 27
Čas:
17:00
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

Tabačka
Gorkého 2