Medzinárodný Maratón Mieru.

Medzinárodný maratón mieru je najstarším maratónom v Európe a tretím najstarším maratónom na svete (hneď po Bostonskom a Yonkerskom). Po prvýkrát sa bežal v roku 1924.

Ako je zvykom, štartuje každoročne v prvú októbrovú nedeľu o 9:00. Jeho trasa vedie mestským okruhom so štartom a aj cieľom na začiatku Hlavnej ulice.

Maratón v Košiciach nie je samozrejme venovaný výlučne iba behu a bežcom. Je festivalom spoločenských, športových a kultúrnych aktivít prinášajúcich účastníkom, hosťom i všetkým Košičanom zábavu i možnosť stráviť príjemné chvíle v atmosfére tohto výnimočného podujatia. Maratónsky víkend v Košiciach prinesie aj hudobný maratón, pasta párty či vodácky maratón a bude mať aj charitatívny rozmer.

V prvý októbrový víkend sa tradične popri Medzinárodnom maratóne mieru stretávajú v Košiciach na vlnách Hornádu nadšenci a vyznávači vodáckeho športu na známom Košickom vodáckom maratóne. Čas potrebný na prekonanie jeho trate po vode sa približne rovná času, ktorý potrebuje špičkový maratónsky bežec na zabehnutie svojej trasy v uliciach mesta. Sú to približne 2 hodiny a 20 minút.

Súčasťou nezameniteľnej maratónskej atmosféry v meste je aj hudobný maratón, ktorý opäť prinesie na trať mnohé miesta, kde budú znieť rôzne žánre v podaní hudobníkov a špičkových dídžejov. Dynamické koncertné a tanečné vystúpenia prinášajú na trať veľa zábavy, pocit pohody a v neposlednom rade i povolený doping do myslí bežcov z celého sveta.