previous arrow
next arrow
Slider

Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

MÓRIC BEŇOVSKÝ

11. decembra 2020 -19:00

Milan Antol, Adrián Harvan, Vladimír Krausz: MÓRIC BEŇOVSKÝ

Pôvodný slovenský muzikál

www.navstevnik.online

Stredoeurópan Móric Beňovský, narodený v suchozemskej krajine, na Slovensku, z ktorého túžba po slobode a úniku z vyhnanstva na Sibíri urobila uznávaného moreplavca a objaviteľa nových námorných ciest bol totiž v plnom slova zmysle občanom celého vtedajšieho sveta. Narodil sa v mestečku Vrbové vo vtedajšom Uhorsku a jeho doposiaľ nenájdený hrob sa nachádza na východnom myse ostrova Madagaskar. Vo svojom memoárovom diele, ktoré príznačne nazval „Pamäti a cesty“ opisuje, kde všade ho zavial osud ale i vietor v plachtách lodí: Poľsko, Rusko, ktorým celý rok putoval do vyhnanstva v Boľšerecku, vtedy ešte ruská Aljaška, čínske Macao, Francúzsko, Anglicko, severná Amerika.

Vie sa, že Móric Beňovský žil, i čo vykonal. V tom zmysle je príbeh muzikálu reálny. Postava Mórica Beňovského, jeho vnútorný svet je fikcia, umelecká predstava tvorcov muzikálu.Veď ak by aj bol Móric Beňovský náš súčasník, nazrieť do duše takého človeka by azda vedel len veľmi vnímavý a duchovne blízky umelec. Móric Beňovský prežil výnimočný život. Ak aj mal o ňom nejakú predstavu, víziu, zveril by sa s ňou – krívajúci mladík, ktorý už v šestnástich rokoch úplne osirel – azda len bútľavým vrbám v rodnom Vrbovom.
Nám Móric Beňovský aj cez 250 ročnú priepasť času odkazuje, aby sme sa nad jeho životom nepozastavovali a aby sme ho nepovažovali za fiktívneho hrdinu.

Každá doba potrebuje takých hrdinov a vždy je ich zúfale málo. Ako keby boli naozaj iba fikciou! Logika jeho života je neúprosná v tom, ako vyhľadával búrku a nie pokoj, ako sa znovu a znovu vrhal do zápasov o spravodlivejší svet. Vždy bol na strane slabších a pridával sa k tým, ktorí pripravovali zmenu. Zapojil sa do povstania porobeného Poľska, ponukol svoju pomoc Georgeovi Washightonovi a bojoval za nezávislosť severoamerických kolónií, za nezávislosť Madagaskaru … a ak by nebol padol, azda by sme ho videli medzi veľkými postavami francúzskej revolúcie.

Viac na: https://www.sdke.sk/sk/cinohra/online-zive-umenie-milan-antol-adrian-harvan-vladimir-krausz-moric-benovsky

Podrobnosti

Dátum:
11. decembra 2020
Čas:
19:00
Udalosť Kategória:

Miesto udalosti

ONLINE